Listopad 2010

RE: Za tuhle demokracii jsme nebojovali!

25. listopadu 2010 v 21:24 | Adelinne
Mrzí mě jedna věc - že jsem si odkaz na tento článek na blogu jisté čtyřicátnice neuložila. Mladší generaci dokonale přiblížila události listopadu 1989 a nejednoho čtenáře donutila k zamyšlení. V reakci na tento článek se vyjadřuji také já.

Když padl komunismus, občané si oddechli. Vypadalo to na slibnou budoucnost, kde se budou dodržovat lidská práva, chránit nevinní, všichni si budou rovni. Od té doby uběhlo již 21 let, ale mnozí tehdejší studenti stojící na Václaváku se zvonícími klíči, bojující za demokratický stát, za budoucnost svých dětí a snažící se o zlepšení životních podmínek ve státě, jsou dnes zděšeni a pohoršeni. Být jednou z nich, asi radši odejdu ze země.

Politici neustále ubírají dávky, ale na vlastní peníze si nesáhnou. Ale musím se ptát, za co je dostávají? Za to, že si na pár hodin měsíčně (och, kdyby aspoň to) zajdou posedět s ostatními, kde se prospí, pročtou denní tisk, pojí, vyřídí si poštu, zahrají hry na internetu a donutí občany, jejichž zájmy mají hájit, aby se za ně styděli? Připomínám například "facku pana Macka" nebo aktuální kauzu kolem opilosti neopilosti pana Kalouska. Je mi 17 a zbytek mého vlasteneckého já trpí jako kůň! Jak mohu být hrdá na zem, která okrádá vlastní obyvatele, na zem, která během svého předsednictví Evropské unii neměla ani vládu (No to jsme jim to skutečně osladili!) a s prominutím se "sere" do věcí, do kterých jí nic není. Podlézá USA, protože si myslí, že tím něco dokáže, ale kdyby se něco stalo, kdyby se z hrozícího konfliktu v Korey stala skutečně další světová válka, dopadlo by to zcela stejně jako v roce 1938 v Mnichově, náš rádoby spojenec by se na nás vykašlal. Zůstali bychom sami a jsem si jistá, že by další globální konflikt znamenal konec naší země, sami se díky mizernému vedení, nesouladu, nespokojenosti a hromadě vlastních problémů nedokážeme spojit a ubránit svou vlast.

Ruku v ruce se sociální situací u nás se vede tzv. rasismus. Možná mě nazvete rasistkou, jak to máte ve zvyku, ale po dnešní zkušenosti, kdy mi jistá Romka začala krást fotky, jste zatloukli poslední hřebíček. Říkáte tomu rasismus, ale to vy znevýhodňujete nás! Když bílý neplatí nájem a poničí byt, dají ho k soudu, přijde exekutor, zabaví mu pomalu celý majetek a nakonec skončí na ulici nebo ve vězení. Zatímco vy, když se dopustíte toho samého, dostanete chudáčci ještě nový byteček pro sociálně slabé a sociální dávečky k tomu. To je demokracie? To je rovnost před zákonem? Ano? Když bílí smradi ublížili Natálce, to bylo hned haló kolem rasově motivovaného útoku, že? A že vaši smradi okrádají za bílého dne malé děti, důchodce, že do bezvědomí zmlátí malého kluka, znásilňují holky na ulici, to je v pořádku, o tom se nemluví. Je mi zle! Být ve vládě a mít tu moc, všechno sjednotím. Černý s bílým budou mít stejné příspěvky, stejné podmínky. Dostaneš práci a odmítneš ji nebo dáš výpověď a slibuješ si, jak budeš dál chlastat pivo na pohovce u televize? Nedostaneš už ani kačku! Nebudeš posílat děti do školy? Rozluč se s přídavkama! A konečně by došlo na rovnost před zákonem!

Demokracie v našem státu je k smíchu a dokud nepřestaneme mít pocit, že si musíme co nejvíc nahrabat pro sebe na horší časy, nic se nezmění.