Duben 2012

Filmová recenze: The Vow

8. dubna 2012 v 20:52 | ----A.
O čem je film Navždy spolu? A stojí za to na něj zajít do kina?

Snímek The Vow (Navždy spolu) vtrhl do českých kin koncem minulého měsíce. Skrz sociální sítě se o něj zajímám již od začátku roku 2011, kdy jsem se o něm dozvěděla, a tak ti snad ani nemusím popisovat, jak zoufale jsem se na návštěvu kina těšila!

Zvláštní na příběhu o majiteli nahrávacího studia Leovi Collinsovi a jeho ženě Paige je to, že se jedná o skutečný příběh manželů Carpenterových, což mu dodává jistou sílu a pokud máš v životě už něco za sebou, dokážeš si film ne užít, nýbrž prožít.

Nechci tě okrádat o momenty překvapení a napětí, proto děj jen stroze nastíním. Leo a Paige jsou ten nejšťastnější manželský pár, jaký si vůbec dokážeš představit, když vtom do jejich štěstí zasáhne tragická autonehoda, při níž Paige utrpí vážné zranění mozku a ztratí paměť. Poslední, co si pamatuje, je její studium práv a zasnoubení s bývalým přítelem. Zapomene na Lea, na svůj život a vlastně i sama na sebe. Pro Lea začne největší boj jeho života, boj o lásku jeho ženy. Zda se mu to podaří, už musíš zjistit sama.

Na první pohled trapné klišé, ale skutečný základ zcela potlačil tradiční hollywoodské prvky romantických snímků. Po celou dobu sledování přemýšlíš, což je naprosto úžasné. Atraktivní herecké obsazení navíc zajistilo kvalitní výkony, což v kombinaci s dějem dává dohromady dechberoucí zážitek. Doslova. Během filmu mi několikrát ukápla slza a ještě půlhodinu po jeho skončení jsem nebyla schopna slova. Z kina jsem odcházela plná myšlenek, emocí. The Vow mne jako jen málo děl donutilo přehodnotit svůj život a donutilo mě si znovu psát deník. Protože nikdy nevíš, co se může stát...

Reportáž z NSZ

2. dubna 2012 v 20:57 | ----A.
Národní srovnávací zkouška je součástí přijímacího řízení minimálně pro polovinu žadatelů o studium. Skládá se z obecných studijních předpokladů (základní nebo rozšířená verze), všeobecných studijních předpokladů, ze základů společenských věd, angličtiny, němčiny, ale také třeba matematiky. Ale všechny tyto informace si můžeš v klidu i s detaily přečíst na internetu. Teď bych ti však ráda poreferovala o tom, jaké to je na vlastní kůži.