Září 2015

Jak ti šaty mohou zkazit maturiťák aneb 5 rad pro budoucí maturantky

26. září 2015 v 22:20 | Adéla
Mé šaty na maturitní ples byly jedno velké peklo a když jsem už konečně našla ty pravé, nakonec jsem v nich na ples jít stejně nemohla a skončila jsem ve voláncích, které jsem od prvopočátku odmítala. Nedopadni stejně tragicky a až si půjdeš vybrat svou róbu, mysli na tento seznam tipů!

1. PROHLEDEJ SI NABÍDKU SALONŮ
Která z nás by chtěla skončit ve stejných šatech jako spolužačka? To snad nikdo! Takže než si půjdeš do salónu zarezervovat šaty, nejprve se podívej na nabídky ostatních salonů v okolí a zjisti si, které šaty se vyrábí v mnohakusové produkci. Odhalit je lze většinou velmi snadno - hodně se třpytí, hrají pastelovými barvami, volánky a balancují na hranici kýče. Další možností, jak z toho vybruslit, je založení skupiny na Facebooku pro váš ročník a postupné vkládání fotek šatů, abyste měly přehled.

2. MATURITNÍ PLES NENÍ KARNEVAL V RIU
Poslední dobou je to na plesech jako setkání mladistvých prostitutek. Pardon, nerada bych se někoho dotkla, ale pořídit si šaty se sukní těsně pod zadek skutečně nepovažuji ani za vhodné, ani za rozumné. Maturitní ples by měl být společenskou událostí na úrovni s patřičným dress codem, do něhož koktejlky ve stylu žhavé karibské noci zrovna nespadají. Rovněž bych si příliš nepohrávala s různými rádoby rafinovanými průstřihy a provokativním designem. Nikdo netvrdí, že se po plese nemůžeš převléct do něčeho pohodlnějšího, v čem vyrazíš na diskotéku, každopádně si však uvědom, že první, kdo bude šaty budoucích absolventek komentovat, jsou vyučující a pověst té, co jí na plese div nečouhaly kalhotky či prsa takřka opouštěly výstřih, skutečně k maturitě nepořebuješ. I učitelky jsou jen ženy a tohle jsou věci, v nichž tě s chutí nechají vymáchat.

3. ZVOL STŘIH LICHOTÍCÍ POSTAVĚ
Na internetu najdeš tucty a tucty návodů a rad ohledně typů postavy a vhodných střihů, řiď se jimi. Vyvaruješ se tak pozdějšímu zoufalství nad fotkami z plesu, na nichž budeš vypadat jako rozkošný muffin. (Ano, zažívám to dnes a denně.) Pokud nevážíš zrovna padesát kilo, zkus se nesnažit napodobit róby top modelek zdůrazňující každou křivku, stejně tak se vyhni obloukem šatům á la šlehačka. Velmi vděčné jsou v tomto případě šněrovačky, jež dokážou pár kil skrýt a navíc postavu hezky vytvarovat.


4. JSI MATURANTKA, NIKOLIV DORTÍK ČI STRIPTÉRKA
Pro tento článek jsem si udělala malý průzkum po salónech ve střední cenové kategorii a došla k závěru, že se jedná o území, kde musí být člověk skutečně opatrný. Myslela jsem, že šaty s nabíranými sukněmi, předekorovanými korzety a nevkusným spojením tří designů (krajkový korzet, půlka sukně nabíraná, půlka ztvárněná sadou trčícího něčeho) v jeden už provozovatelé spálili, opak je však pravdou a vkus aby člověk občas lupou hledal. Pokud tedy nevíš, co chceš a mohla by ses tak stát snadnou obětí, opakuji - udělej si před výletem do salónu průzkum (a to i po společenských rubrikách) a jsem si jistá, že jistou představu o tom, co je plesová elegance jistě získáš.

5. KONTROLUJ SVŮJ JÍDELNÍČEK A VÁHU
Vždycky jsem se tomu smála. Přišlo mi bláznivé, jak nevěsty tři měsíce před svatbou kontrolují každou kalorii a budoucí absolventky nasazují pravidelný stravovací režim, dokud nepřišel leden 2012 a já nedopla své vysněné šaty. Ještě dnes se mi žene sla do oka při pomyšlení na ony šeříkovo-bílé krásky, zvláště když si uvědomím, že jsem skončila v příšerně lesklé, příšerně tyrkysové, třpytivé hrůze ve stylu "volánek, kam se podíváš", která mému už tak nafouknutému tělu ještě pár kilo přidala. Takže ačkoliv nejsem zastánkyní přehnaného stresu kolem postavy, v tomto případě se mi to krutě vymstilo a ten šok v kabince nepřeji zažít nikomu. Především proto, že je většina ostatních šatů už zarezervovaná a jeden je potom nucen vybírat z toho, co zbylo.